
A Védőnői Méhnyakszűrő Mintaprogram azért indult útjára, mert Magyarországon a szervezett méhnyakszűrés ellenére évente mintegy 500 nő hal meg méhnyakrákban, míg a nyugat-európai országokban csak évi néhány ilyen haláleset történik.
Fonotos, hogy a méhnyakrákot időben felfedezzükA méhnyakrák időben felfedezve szinte száz százalékban gyógyítható. Az időben történő felfedezés alapja a rendszeres szűrés. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a méhnyakrák szűrése Magyarországon is szervezett keretek között történik: a vizsgálatra minden 25 és 65 év közötti nőnek 3 évente küldenek meghívó levelet (bár a szakma ajánlása az, hogy aki tud, évente vegyen részt nőgyógyászati vizsgálaton, amelynek része a méhnyakszűrés). Az Európai Unión belül tapasztalt adatokhoz képest azonban Magyarországon még mindig rendkívül alacsony a méhnyakszűrésen való részvételi arány.
Az új szolgáltatás lényege, hogy a szűrést azokhoz a rétegekhez viszi közel, akiknek a legnagyobb szüksége lehet rá, vagyis akik közül a halálozások kikerülnek. A Regionális Tisztiorvosi hivatalokban a szűrési koordinátorok az OEP listájából kiszűrik azokat a nőket, akik 3 éven belül nem voltak méhnyak szűrésen. Ők személyre szóló behívó levelet kapnak, ahol a mintaprogram keretében a védőnők elérhetőségeit tüntetik fel. A méhnyakrák szűrhető olyan biztos és nagyon pontos módszerrel, ami Európában elfogadott. Tudniillik a méhnyakrák az a betegség, amely sokáig tünetmentes és amikor már a tünetek megjelennek, kevés az esély a teljes gyógyulásra. A mintavétel negyed óra és az eredmény két hét múlva megérkezik a védőnőhöz. A vizsgálatkor a védőnő először elbeszélget a hölgyekkel, amíg az adminisztrációt készíti, ezzel is oldja a feszültséget. Sok nő persze fél egy ilyen vizsgálattól, bár ez nem fáj, csak kellemetlen. A vizsgálat maga öt percig sem tart, de az egészség szempontjából fontos a rendszeres szűrés.
Ez a program most abban segít, hogy a védőnők segítségével a szűrővizsgálatot is közelebb vigyék az emberekhez. Éppen ezért lenne fontos, hogy
minden hölgy, aki meghívólevelet kap éljen a lehetőséggel és Erdőkertesen keresse fel Hódi Edit védőnőt egy tizenöt perces vizsgálatra, hiszen ennyit mindannyiunk élete megér.
Erre 2010. július 15-től október 10-ig van lehetőség, időpontegyeztetés alapján.
A programot nem a jelenlegi nőgyógyászati szűrések leváltására hozták létre, a cél az, hogy hamarosan a két rendszer egymással párhuzamosan működhessen.
Ez a szűrés költséghatékony, mert kevés ráfordítással nagy eredményt tudunk felmutatni.
Az Önkormányzat által elnyert pályázatokról, azok részleteiről tudhat meg információkat.
Legfrissebb pályázatok:
Összes pályázatA testület által tartott ülések előterjesztései és hanganyagai.
Legutóbbi feltöltött hanganyag:
Legutóbbi feltöltött jegyzőkönyv:
Régebbi ülések